Кузерова  Мейіркүл ,С.Сейфуллин  атындағы жалпы орта мектебі кмм-нің  бастауыш сынып мұғалімі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.4.2.2 - Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру.

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: ғаламшарлардың қандай топтарға бөлінетінін анықтайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Ғаламшарларды сипаттайды.Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Күн жүйесі ғаламшарларының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды, оларды салыстырады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Ғаламшарлар,Меркурий, Шолпан, Марс, Жер, Юпитер, Сатурн, Нептун, Уран.

Диалогқа, жазылымға қажетті тіркестер:

  • Ø Күн жүйесінде қанша ғаламшар бар?
  • Ø Ғаламшарлар қанша топқа бөлінеді?
  • Ø Жер тобы ғаламшарларын ата
  • Ø Алып ғаламарларды ата.
  • Ø Ғаламшарларға сипаттамасы қандай?

Құндылықтарды дарыту

- Денсаулық, достық және қоршаған ортаға қамқорлық көрсету.

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек, дүниетану

АКТ қолдану дағдысы

(сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Слайдтар,  видеотүсіндірулер

Бастапқы білім

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3 минут

 

 

 

 

 

3 минут

Психологиялық дайындық.

-Балалар, біз қазір жаратылыстану пәнінен қандай бөлімді өтіп жатырмыз?

-Жер және ғарыш.

Олай болса, 1,2,3

Сыныптың іші тып-тыныш. Қазір ғарышқа аттанамыз..

Оқушыларды топқа біріктіру.

1-топ: «Меркурий»

 2-топ: «Шолпан»

3-топ: «Марс»

Өткен сабаққа шолу.

 

 

 

 

 

 

 

Топ аттары

 

 

Таратпа материалдар

Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту.

5 минут

 

«Орнын тап» ойыны

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сен білесің бе?»

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

5 минут

 

 

(ЖЖ)  «Ғаламшарлар» ойыны

 

5минут

 

 

 

3 минут

 

 

 

(ҰЖ) Миға шабуыл

Видеотүсіндір

 

(ҰЖ) «Қатесін тап» ойыны

 

 

 

Мақсаты: ғаламшарлардың күн жүйесіндегі орнын  анықтау, ретін табуға үйрету.

Тапсырма: Ғаламшарлардың орналасу реті  сақталды ма? Қатесін тауып түзет.

Меркурий, Шолпан, Марс, Жер, Юпитер, Сатурн, Нептун, Уран.

Дескриптор:

-ғаламшарлардың орналасу реті бойынша орнын табады.

-қатесін табады.

ҚБ:  жұлдызшалар арқылы бағалау

(ЖЖ)  «Сен білесің бе?» ойыны

Тақтаға ілінген ғаламшарларға жеке-жеке сипаттапама беру.

   Әр оқушы бір –бір ғаламшардан алып,  тиісті ғаламшар  туралы сипаттама беріп, әңгімелейді.

Дескриптор:

-ғаламшарларды  сипаттайды.

ҚБ: жұлдызшалар

Дәптермен жұмыс

(ЖЖ)  «Ғаламшарлар» ойыны

Мақсаты:  ғаламшарларды сипаттауға үйрету.

  Нұсқау: оқушыларға ғаламшарлардың аттрибуттары беріледі.

Әр оқушы  өзіне берілген ғаламшарды сипаттауы керек.

Дескриптор:

-ғаламшарларды атайды;

-әр ғаламшарға сипаттама береді.

ҚБ: жұлдызшалар

 (ӨЖ) Деңгейлік тапсырмалар

  Алдын ала берілген тапсырма бойынша оқушылардың өз бетінде ізденген жұмыстарын айтады.

 

 

 

https://bilimland.kz/kk

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материалдар

 

 

 

 

 

 

 

 

слайд

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

Аттрибуттар

 

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік  тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы.

5 мин.

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

1 минут

 

Аяқталуы

 1 минут

 

Кері байланыс:

(ТЖ)  «Біз зерттеушіміз» ойыны

Мақсаты: күн жүйесі  ғаламшарларының орнын анықтау.

Нұсқау:  қол жетімді материалдардан  күн жүйесін жасап шығуы керек.

Дескриптор:

-күн жүйесіндегі ғаламшарларды орындарын анықтайды;

-ғаламшарларды салыстырады.

ҚБ:  Жұлдызшалар

 

«Есте сақта!»

 

Рефлексия: «Күн жүйесі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Апельсин,

түрлі пластилиндер

Ғаламшарлар

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

«Дереккөздер» тәсілін қолданып bilimland.kz сайтынан видео түсіндіруді пайдаланамын.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай  тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

деңгейлік тапсырмалар беріп, өз бетінше ізденіп тапқан  мәліметтерді дайындау жұмысында  саралаудың  «Тапсырма» тәсілін қолданамын.

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

-Оқушылардың жауаптарын дескрипторға сүйене отырып, бағалаймын.

 -Әрбір тапсырманың орындалуына тиімді кері байланыс  беріп отырамын. Оларды жұлдызшалармен қалыптастырушы бағалаудың графикалық үлгісін қолданамын.

 

 

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

 

 

Сабақ барысында  оқушылардың сызғыш, партаның бұрыштары, қаламсаптарын дұрыс ұстап, қауіпсіздікті сақтауын қадағалап отырамын.

 

Сонымен қатар «Мен зерттеушімін» тапсырмасын орындағанда түрлі қолжетімді материалдармен қауіпсіздікті сақтай отырып жұмыс жасауын қамтамасыз етемін.

 

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті?

Қандай кедергілер болды?

Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

 ( тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды. Сабақ өз дәрежесінде өтті. Жоспарланған саралау сабақ барысында өз нәтижесін берді. Алуан түрлі ғаламшарлар жөнінде мағлұматтар алды. Сипаттамаларымен танысты. Себебі сұрақтары мен пікірлері арасында қызығушылық көп болды. Уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарға өзгерту енгізбедім.

 

Смайликтер

Жұлдызшалар

 Жалпы баға:

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1. 2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

  1. 1.     2

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін  білдім?

1. 2.