Пән

 

АДАМНЫҢ ДЕНЕ МҮШЕЛЕРІ

Мектеп: №14 мектеп-гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі. Түркістан облысы, Кентау қаласы

Мұғалімнің аты-жөні: Абилова Роза

 

Сабақ тақырыбы

Адам. Адамның дене мүшелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.2.3.1 адам денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін атау

Сабақмақсаттары

Барлықоқушылар:адамның негізгі дене мүшелерін  атайалады.

Оқушылардың басым бөлігі:дене мүшелерінің қызметін ажырата алады.

Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.

Сөздікқор

  • Қол, қолбөліктері: иық, білек, білезіксаусақтар, шынтақ
  • Аяқ, аяқбөліктері:сан, тізе, жіліншік, башпайлар, табан
  • Адамның дене мүшелері

Бағалаукритерийі

  • Адам денесінің негізгі мүшелерін атайды;
  • Әрбір дене мүшелерін мүсіндейді;
  • Адам денесінің негізгі мүшелерінің қызметін анықтайды;
  • Адам дене мүшесіне сәйкес киімді таңдап, сәйкестендіреді.

Құндылықтардыдарыту

Еңбек және шығармашылық

Акт

Мазайка, қоржын,бейнетаспа,геометриялық фигуралар,ермексаз,шар,

ломинат,желім

Пәнаралықбайланыстар

Аралас сабақ

Алдыңғымеңгерілгенбілім

Тірітабиғат. Жанды және жансыз заттар

Сабақбарысы

 

Сабақтыңкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет

Ресустар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру.

Психологиялық сәт:

 

 

 

 

Оқушылар қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді.

 

    Алдыңғы меңгерілген    білім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнетеспа

 

сұрақ –жауап

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнетаспа

Дене мүшелеріне рахмет айту

.ІІ. Кіріспе тапсырма.

«Сұрақтар бұрқасы » әдісі  арқылы оқушылар адамның денесін құрайды.

Балалар сендер қандай табиғат түрлерін білесіңдер?

III Жаңа сабақты меңгерту.

«Бейнетаспа » оқушылар бейнетаспа көру арқылы адамның дене мүшелерін  көреді,тындайды.

-Адамның дене мүшесі неше бөліктен тұрады? (5 бөліктен )

(Бас,мойын,қол,тұлға,аяқ)

-Адамның сезім мүшелерін ата. (5 сезім мүшесі бар )

(1.Көз, құлақ, мұрын,тіл,тері)

IV.Оқулық бойынша жұмыс (интербелсенді тақта)

Оқулықтағы тірек сөздермен таныстыру.

Қол, аяқ,адамның дене мүшелері.

Есте сақта!  (оқушыларға бірнеше рет қайталап айтқызу)

(Ұ)Сұлбалар. “Бейнелеу өнері” сабағында өткен“сұлба” терминін еске түсіру. Сұлба — ұсақ бөлшектерсіз бір түспен салынған заттың бейнесі. Суретке назар аударту, сұрақтар қою: Әрбір сұлбаға назар аударту.

-Қай суретте қыздардың бейнесі салынған? Оны қайдан білдіңдер? (Шаш және киім үлгісі бойынша.)

-Бейнеленген балалар сұлбасынан олардың қандай іс-әрекет жасап тұрғанын анықтауға бола ма? (билеп жүр, бокспен шұғылданып жатыр, саңырауқұлақ теріп жүр, доп ойнап жүр).

-Осы қимылдарды орындауға қандай дене мүшелері қатысты? (Аяқтары және қолдары қимылдады, басын бұрды, денесі иіледі.)

-Ендеше бізде қазір сендермен әртүрлі дене мүшелерімен қимылдар жасап көрейік.

Сергіту сәті (бенетаспа арқылы)

  • Қимылдарды қандай дене мүшелерімен жасадық?

Топтық жұмыс«Зертте» айдары (ғылыми зерттеу дағдысын қалыптастыру мақсатында)

Адам дене мүшесі неден тұрады және олар қалай орналасады? Адам дене мүшелерінің  моделін құр.

Зерттеуге арналған нұсқаулық:

-топтасып дене мүшелерінің  қалай құрылғанын қарастырады;

1-топ: Ермексаздан  негізгі дене мүшелерінің моделін құрастырады.

2-топ: Геометриялық жазық фигуралардан адам дене мүшесін қағазға жапсырады

3-топ:Үрілген шарлар  арқылы адамның денесін жасайды.

  - Басқа топтардың нәтижелерімен салыстырады.

Критерий

Дескриптор

ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы  топ  бір-бірін бағалайды.

-Мұғалім ынталандыру мақсатында ауызша кері байланыс беріп, «Керемет!» мадақ айту арқылы бағалайды.

Жұптық жұмыс  «Сәйкестендіру»

Екі оқушы бірігіп  адам дене мүшесіне сәйкес киімді таңдап,сәйкестендіреді.

Критерий

Дескриптор

Мұғалім ынталандыру мақсатында ауызша кері байланыс беріп, «Керемет!» мадақ айту арқылы бағалайды.

-Балалар қалай ойлайсыңдар, адамға қай дене мүшесі ең маңызды, ең керекті? (оқушы жауабын тыңдау)

Сен білесің бе? Мүмкіндігі шектеулі адамдар жайлы айтқанда, Паралимпиадаға қатысушылар жайлы, оның ішінде 2016 жылы Рио паралимпиадасына қатысқан қазақстандықтар жөнінде видеожазба көрсету, әңгімелеу. Бұл адамдар мақсатқа жетуде.

«Бейнетаспа» Мүмкіндігі шектеулі адамдар жайлы.

Дене мүшелеріне «Рахмет» айту.

Басыма рахмет мен ойлана аламын.

Көзіме рахмет мен айналадағы заттарды көре аламын.

Құлақтарыма рахмет мен айналадағы дыбыстарды ести аламын.

Барлық дене мүшелеріме рахмет!

Қорытынды.Рефлексия «Қимылдар арқылы»

1.Барлық дене мүшелерін атай аламын және олардың атқаратын қызметін білемін дегендер

Қолдарын ашып жұмады

2. Атауларын білемін, бірақ кейбір дене мүшелерінің қызметін білмеймін дегендер

Көздерін ашып жұмады

3. Білемін, бірақ шатастырамын дегендер

Орнында тұрып жүгіреді

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Балалар қоржындағы сұрақтарға жауап беру арқылы адамның дене мүшелерін  тақтаға магнит арқылы жапсырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дене қимылдары арқылы жасайды

Ермексаз,геометриялық фигуралар,шар,желім,ломинат