Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті?

Т. Рысқұлов атындағы жалпы орта мектебінің тарих пәні мұғалімі. Түркістан облысы, Түлкібас ауданы

Мұғалімнің аты-жөні: Ләззат Байманова

 

Сабақтың тақырыбы

 

Шырақтың ерлігі. Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1. Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау

Сабақтың мақсаты

Сақ-парсы қатынасын деректер арқылы біледі.

Парсылардың сақ жеріне жасаған жорықтарын картадан көрсетеді.

Сақ жауынгерлеріне, Шырақтың ерлігіне баға береді.

 

Бағалау критерийі

Қазақстан территориясындағы сақтардың тәуелсіздік алуы мен  халықаралық сахнадағы орнын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

  1. Пәнге тән арнайы лексика мен терминология: Ерлік, одақ
  2. Диалог/жазылым: мәтінмен жұмыс, картамен жұмыс, трек сызбасы

Құндылықтарға баулу

Ұлттық құндылықтар: Мәңгілік ел идеясын жүзеге асыра отырып, ұлттық құндылықтарды сақтау, патриоттық және азаматтық жауапкершілік

Азаматтық құндылықтар: Өз елінің тарихын зерделеу арқылы оқушының бойындағы отансүйгіштік, ерлік, батылдық қасиеттерін қалыптастыру.

 

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы

 

Алдыңғы білім

Қазақстан территориясындағы Сақ мемлекетінің ішкі және сыртқы саясаты туралы түсінігі бар. Сақ-парсы қарым-қатынасы туралы біледі.

 

 

 

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығудың түрлері

Ресурстар, қолданылатын стратегиялар

Сабақтың басы

 

3 мин.

 

 

 

4 мин.

 

    1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу, балалардың көңіл күйін анықтау

2. Шаттық шеңберін құрып, оқушылардың бір-біріне тілектерін жеткізу

  1. Зымыран  сұрақтар арқылы үй тапсырмасын пысықтау.

 

 «Мозайка» әдісі арқылы топқа біріктіру.

1-топ: «Томирис»

2-топ: «Шырақ»

 3-топ: « Дарий»

 

«Зымыран  сұрақтар»

 «Бас бармақ» әдісі арқылы кері байланыс береді

Сабақтың ортасы

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

2 мин

6 мин

4 мин

Жаңа сабақ

Мұғалімнің кіріспе сөзі. Мәтінмен таныстыру. Жаңа сабақ жайлы түсінік беру.

  1. Тапсырма  «Ой қозғау»

Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 8-10 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырыңыз. Шырақтың мақсатын анықтаңыз.

Дескриптор:

 Білім алушы 

- Сақ тайпаларының тәуелсіздік үшін күрестегі мақсаттарын анықтайды;

  - Шырақ батырдың парсы патшасы Дарийдің әскерін қырғынға ұшыратқаның атайды;

2 тапсырма «Деректермен жұмыс»

  1. Полиэн жазбалары
  2. Геродот жазбалары

Дискрипторлар:

-Тарихи деректерден мәлімет жинақтайды;

- Тарихи деректерге сүйене отырып, сақ-парсы қатынасын анықтайды

3 тапсырма картамен жұмыс

  1. Парсы әскерлерінің жорықтарын картадан көрсету;
  2. Сақ мемлекетінің аймақтары

Дискрипторлар:

- парсы жаулап алушылық жорықтарының негізгі  бағыттарын  көрсете алды;

- сақ мемлекетінің қалыптасқан аймағын анықтады;

Сергіту сәті.

«Сақтар» аннимациялық фильм

5 тапсырма «Тұлғаны таны»

Дискриптор:

- Шырақтың туған жері үшін жасаған ерлігін анықтайды;

- Шырақтың өз елі үшін қандай құрбандыққа барғанын атайды.

Рөлдік бейне. Оқушыны Шырақ бейнесінде көру.  

 

«Миға шабуыл» әдісі

Оқушылар суреттерге қарап сипаттама береді. Жұптар арасында және топтар арасында талқыланып, жаңа тақырыптың мазмұны ашылады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер арқылы кері байланыс

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

Полиэн жазбалары

Геродот жазбалары

 

 

 

 

 

Мақтауға арналған смайликтер

 

 

«Зерттеуші карта» Оқушылар парсы әскерлерінің жорықтарын картадан көрсетеді

АКТ

Оқушылар Шырақ батырға мінездеме береді

«Шырақтың ерлігі»

Оқушы Шырақ бейнесінде келіп оның сөздерінен үзінді оқиды.

Сабақтың соңы

5 мин

Қорытынды сұрақтар:

 

«Сан қырлы сандық»

Оқушылар жеке ойларын жауап беру арқылы білдіреді

 3 мин

 

 

Кері байланыс: 

Стикер таратылады «Келесі сабақта мен  білгім келеді...»

Бағалау:

Үй тапсырмасы:

1. Жаңа сабақты оқып келу;

2.Елімізде Ерлігі үшін Қазақстан Республикасының төс белгісімен марапатталған батырлар туралы мәлімет  жинақтау  .

«Бағдаршам» әдісі

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элементі).

Миға шабуыл, деректермен жұмыс, зерттеуші карта, тұлғаны тану сараланған әдіс-тәсілдерімен оқушылардың қажеттілігін қанағаттандырдым

Қалыптастырушы бағалау  арқылы: бағдаршам, екі жұлдыз бір тілек,  мадақтау  сөздер, түрлі көңіл – күйді білдіретін смайликтер.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Рефлексия Сабақ / оқу  мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау тиімді болды ма?

 Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

 Мен жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

 

         

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:2:

1: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?  

1.2: Сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1: 2: