Теңдеу

 

Багила ПОШЕНОВА,

№27 «Мәртөбе» жалпы орта білім беретін мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі.

Шымкент қаласы.

Пән: Математика

Сынып: 1А

Мектеп: №27 «Мәртөбе» жалпы орта білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:  Б.Пошенова

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу

 

 

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты

1.2.2.2. «Таңдап алу» әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: белгісіз компонентті анықтап, теңдеуді шешеді 

Көпшілігі: таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешеді

Кейбірі:  Берілген есептерді теңдеу құру арқылы шығарады, өз бетінше теңдеу құрастырады

Бағалау

критерийлері

  • Сурет бойынша теңдеу құрастырады, теңдеуді сызба түрінде модельдейді.
  • белгісіз компонентті анықтап, теңдеуді шешеді

Тілдік мақсат

 

 

Оқушылар орындай алады: Теңдеуді шешеді, сурет  бойынша теңдеу құрастырады, теңдеуді сызба  түрінде модельдейді  

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі Белгісізі бар теңдікті теңдеу деп атайтынын  біледі

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Теңдеудегі белгісіздің мәні қалай аталады?

- Теңдеуді шешу дегеніміз не?

- Белгісіз компонентті қалай анықтаймыз?

Құндылықтарды дарыту

 

Оқушыларды ынтымақтастыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу Н.Назарбаевтың «Рухани жаңғыру - болашаққа бағдар» бағдарламалық мақаласында Туған жерге тағзым бағытын оқушыларға түсіндіре отырып, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру.

Денсаулық, техника қауіпсіздігінің  сақталуы

Сынып бөлмесінде, сабақ барысында, сергіту сәтінде жеке бастың жалпы қауіпсіздігін қатаң сақтау.

Пәнаралықбайланыстар

Музыка

АКТ қолдану дағдысы(сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Слайд, видеожазба

Алдыңғы меңгерілген білім

 

 Білім алушы теңдік пен теңсіздікті, теңдеу, белгісіз сан, әріпті өрнек туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

1. Ұйымдастыру  кезеңі: Көңіл-күй ахуалы

Шаттық шеңберін  құру

Қол алысып, қане біз,

Достасайық бәріміз

Айтарым бар сендерге

Тез тұрыңдар шеңберге

Топқа бөлу: (Геометриялық фигуралар арқылы)

1.Топқа үшбұрыш

2.Топқа төртбұрыш

3.Топқа дөңгелек

Өткенге шолу. ( ҰЖ) «Стикердегі 10 сұрақ!» әдісі арқылы тапсырмалар беріп, өткенге шолу жасаймын.

Мақсаты: Оқушылардың өз ойын ашық айту дағдыларын қалыптастыру.

№1 Тапсырма:

1.Өрнектер нешеге бөлінеді?

2.Әріпті өрнек пен санды өрнектің айырмашылығы неде?

3. Әріпті өрнекті қалай салыстырамыз?

Дескриптор:

  • Өрнекті ажырата алады
  • Әріпті өрнек пен санды өрнекті ажыратады
  • Әріпті өрнекті салыстырады

Қ.Б  Жарайсың ауызша мадақтау

 

Жаңа сабақ.

(МК) АКТ «Белгісізді анықта!» әдісі арқылы бейнероликтен теңдеу жайлы мағлұмат беріп, жаңа сабаққа кіріспе жасаймын.

Мақсаты: ойлау қабілетін дамыту, проблеманы шешу дағдысын қалыптастыру.

Тапсырма:

Белгісіз бөліктің мәнін тап

Дескриптор: Білім алушы

  • Жасырынған санды анықтайды.

 

ҚБ «Житон» әдісі арқылы бағалаймын.

(Жеке Жұмыс) «Дұрыс орында!» әдісі арқылы тапсырманы орындау барысында теңдеуді құру жолын, кері амал ретінде теңдеу құрастырады  

Мақсаты: проблеманы шешу дағдысын дамыту.

Бүгінгі сабақта оқушылар бүтін мен оның бөліктері арасындағы заңдылыққа сүйене отырып, белгісіз­ қосылғышы, азайғыш пен азайтқышы бар теңдеулерді шешуге арналған алғашқы сабақпен танысамыз. Осы сабақта оқушылар белгісіз компоненті бар тепе -теңдікті теңдеу деп атайтынын және қосуға берілген теңдеуді шешуді түбірді таңдау әдісімен орындайды.

Тапсырма:

 

 

Дескриптор:

  • Сурет бойынша теңдеу құрастырады

Қ.Б. Смайлик  арқылы бағалау

(Ж.Ж) «Көршіңмен ойна!» әдісімен оқулықпен жұмыс жүргіземін

Мақсаты: Тапсырманы орындауда жұптық жұмыс жасау арқылы баланың тез есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыру

Орындап көр.

«Тапсырма:

 

Дескриптор:

Теңдеуді геометриялық фигуралар арқылы модельдей алады.

Қ.Б. Кәмпит арқылы бағалау.

 

(ӨЖ) «Өз бетіңше шеш!» әдісі арқылы оқушылардың өз бетінше жұмыс жасауын қадағалаймын, дәптермен жұмыс жасайды.

Мақсаты: Тапсырманы орындауда белгісіздің мәнін тауып, түсіну дағдысын дамыту. Оқушылардың оқылым, жазылым, дағдысын қалыптастыру.

Дескриптор:

- тапсырманы дұрыс орындайды

ҚБ смайлик

Сергіту сәті: Көңілді күн

(Т) «Заттарды теңестір!» әдісімен сурет бойынша теңдеу құру арқылы оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беру. «Саралаудың Тапсырма» тәсілін қолданамын

Мақсаты: Оқушылардың қабілеті мен қажеттеліктерін анықтау.

Тапсырма:

таразының бір жағына 5 кг-дық кір­ тасы және екінші жағында массасы 4 кг зат тұр. Белгісіз бөлікті табу үшін белгілі бөлікті бүтінге дейін толықтырып,қанша сан қосқаныңды сана. Таразының теңескеніне баланың назарын баса аударамын. Нені құра алатынымызды сұраңыз: теңдікті ме, әлде теңсіздікті ме? (Теңдік.)

 

 

Дискриптор:

Барлығы: Қосу мен азайту арасындағы байланыстар негізінде белгісіз сандарды анықтайды

Көпшілігі: Қосу азайту амалдарын қолданып, теңдеуді шешеді

Кейбірі: Сурет бойынша теңдеу құрастырып, есепті сызба түрінде модельдейді.

Қ.Б. Қол шапалақтау әдісі

 

(Т.Ж) «Ойлан тап!» ойыны

Мақсаты: Ойын барысында балалардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеті арттыру

 

 

Дескриптор:

Теңдеуді геометриялық фигуралар арқылы модельдей алды.

Қалыптастырушы бағалау Мадақтау .

 

Қорытынды: «Қар көшкіні!» әдісі

Теңдеулер жазылған парақты бір-біріне лақтырады 1-2 лақтырған соң сыныптың төртбұрышына сандар жабыстырылған, сол сандарға шешуі сол сан болатын теңдеуді апарады

 

«Табыс сатысы» әдіс

 

 

 

Шеңбер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=njhKp0uloRg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

   

Қабілеті жоғары оқушылар өз бетінше теңдеу құрайды.

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы